Cześć!
News:
🟠 50 lat temu wykonano pierwsze połączenie przy pomocy komórki
3 kwietnia 1973 roku Marty Cooper wykonał pierwsze połączenie przy pomocy telefonu komórkowego. Inżynier Motoroli zadzwonił do Bell Laboratories, aby pochwalić się, że wykonał telefon z przenośnego telefonu. Jaki sprzęt wykorzystał do tego Cooper? A no taki:
🟠 Apple opatentowało etui do AirPodsów z wyświetlaczem
Apple opatentowało przeprojektowane etui dedykowane bezprzewodowym słuchawkom AirPods. Przednia część etui miałaby w tym przypadku posiadać wyświetlacz, który pozwoliłby między innymi na kontrolę odtwarzania multimediów, a nawet posiadałby… mikrofon. Pytanie tylko - po co?
🟠 Paryż zakazuje wynajmu hulajnóg elektrycznych
Mieszkańcy Paryża zdecydowali w specjalnym referendum, iż nie chcą, aby na ulicach stolicy funkcjonowały hulajnogi elektryczne na wynajem. Pojazdy tego typu mają zniknąć z chodników do końca sierpnia 2023. Jednocześnie Paryż stał się pierwszą i jedyną europejską stolicą, która nie będzie korzystała z operatorów hulajnóg elektrycznych.
🟠 Niemcy zastanawiają się nad banem dla ChatGPT
Okazuje się, że Niemcy mogą pójść za przykładem Włoch i zablokować u siebie dostęp do chatbota ChatGPT. Informację tego typu przekazał niemiecki komisarz ds. ochrony danych Ulrich Kelber.
🟠 Nastolatki nie są zainteresowane wirtualną rzeczywistością
Nowe badanie od Piper Sandler pokazuje, że wirtualna rzeczywistość nie bardzo interesuje nastolatków (a przynajmniej tych mieszkających w USA). Tylko 4 proc. ankietowanych przyznało, że wykorzystuje sprzęty do VR każdego dnia. To niezbyt dobra wiadomość dla rozwoju metaverse - chociaż w świecie technologii wszystko zmienia się zbyt szybko, aby wyrokować.
Longform:
🟡 Przycisk “shuffle” zmienił sposób w jaki konsumujemy dziś multimedia. Dlaczego tak się stało? (czytaj dalej)
Wydarzenie:
AI na rynku pracy.
W ostatnim tygodniu miałem przyjemność teleportować się do Warszawy na ciekawe wydarzenie organizowane przez No Fluff Jobs dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na obecny (i przyszły) rynek pracy.
W programie znalazły się między innymi dywagacje na temat tego czy sztuczna inteligencja będzie w stanie odebrać nam pracę oraz jak możemy już teraz podchodzić do algorytmów w kontekście poszanowania praw autorskich. Z mojej perspektywy póki co, większość tego typu tematów to tak naprawdę rozważania stricte filozoficzne, a nie praktycznie - jako, że prawo nie nadąża jeszcze za technologią, a co dopiero rynek pracy, który dopiero w ostatnich latach zaczyna wychodzić ze swojego “betonu”, dopasowując się do młodszego pokolenia i nowych wymagań stawianych przez Generację Z (wspominałem już, jak nie lubię tego szufladkowania po roku urodzenia?).
Filozoficznie czy też nie, na wspomnianym wydarzeniu padło wiele interesujących tez oraz jak to zwykle bywa - pojawiła się również garstka kolejnych, intrygujących pytań. Konkluzja jest jedna i w zasadzie pokrywa się ona z przekazem, który sam wyznaję na co dzień. AI nie zabierze nam pracy, a będzie w stanie ją świetnie zautomatyzować oraz usprawnić w wielu obszarach. O ile będziemy wiedzieć, jak korzystać z narzędzi, które są już powszechnie dostępne dla każdego, tym samym zwiększając swój zasób cyfrowych skilli na rynku pracy.
W Warszawie miałem też okazję porozmawiać chwilę z CEO No Fluff Jobs, Tomkiem Bujokiem. Nasza rozmowa skupiła się głównie na nowej funkcjonalności NFJ - sztucznej inteligencji, która będzie pomagała firmom pisać ogłoszenia o pracę.
Skąd taki pomysł?
Bujok powiedział mi, że w tym przypadku chodzi głównie o ulepszenie user experience oraz dużo krótszy czas potrzebny na publikację ogłoszenia. Model typu XLM wykorzystywany przez No Fluff Jobs był trenowany przez prawie 9 miesięcy na 2,5 TB danych i setkach tysięcy dostępnych ogłoszeń.. Tomasz przekazał mi także, że wraz z premierą tej funkcjonalności jego firma będzie cały czas iterowała i dalej rozwijała swoje algorytmy. W przygotowaniu, w kuluarach powstają także kolejne produkty oparte o sztuczną inteligencję.
W jaki sposób w tym wypadku AI ma pomóc NFJ w kontekście biznesowym? Obecnie Bujokowi chodzi o eliminację pewnego stopnia odtwórczości oraz usprawnienie dotychczasowych procesów związanych ze współpracą z partnerami i klientami No Fluff Jobs. Tomasz jednocześnie traktuje implementację modelu AI jako inwestycję.
W skrócie: eksperymentować, sprawdzać i patrzeć, gdzie sztuczna inteligencja może pomóc.
A na koniec mam do Ciebie pytanie…
Jeśli doceniasz to co robię i chcesz wesprzeć moje działania - to chodźmy na wirtualną kawkę. Dzięki za każde wsparcie! - https://bit.ly/wirtualnakawa ☕